28. 6. 2023

ÚRSO: K cenám energií pre bytové domy

Ceny energií sa v poslednej dobe stali dôležitou a neodkladnou témou rôznych diskusií. Aká je aktuálna energetická situácia na Slovensku? Pýtali sme sa za vás Andreja Jurisa, predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý nám poskytol nasledujúce vyjadrenie.

Ceny energií sa v poslednej dobe stali dôležitou a neodkladnou témou rôznych diskusií. Aká je aktuálna energetická situácia na Slovensku? Pýtali sme sa za vás Andreja Jurisa, predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý nám poskytol nasledujúce vyjadrenie.

„Aktuálnu (už dvojročnú) krízu v energetike považujem za absolútne bezprecedentnú. Rád by som však zdôraznil, že mala postupný vývoj. Chvíľu trvalo, kým štátne inštitúcie, ako aj občania naplno navnímali, že sa deje niečo mimoriadne. Množstvo nových faktorov odrazu vytvorilo pre účastníkov trhu s energiami nové výzvy. A zároveň na vzniknuté problémy dovtedy rokmi overené riešenia prestali platiť.“ 

 

Zmena doterajšieho fungovania trhu s energiami bola nevyhnutná. 

„Prispôsobiť sa musela aj energetická legislatíva, vrátane našich vyhlášok, tak aby reflektovali nové požiadavky trhu. Na úrade sme si plne uvedomovali potrebu robiť v týchto, pre energetiku a reguláciu revolučných zmenách, poriadok a aplikovať do nich systematický prístup. To sa nám, myslím, vďaka nášmu úsiliu, v ktorom sme šli často nad rámec našich povinností, aj podarilo. V súvislosti s uvedenými zmenami sme sa napríklad zamerali na možnosti úprav primárnej legislatívy s cieľom posilniť konkurenciu medzi dodávateľmi elektriny a plynu, sústredili sme sa na prenastavenie spôsobu regulácie cien dodávky elektriny a plynu pre zraniteľných odberateľov či na posilnenie dohľadu nad dodávateľmi energií, ako aj posilnenie právomoci odberateľov energií.“

 

Doslova sme obracali každé jedno euro 

ÚRSO v roku 2022 pri stanovovaní regulovaných cien energií a vody pre rok 2023 využil všetky regulačné nástroje, ktoré mu dáva platná legislatíva SR i EÚ, aby slovenským odberateľom zabezpečil čo možno najnižšie ceny. Doslova sme obracali každé jedno euro pri skúmaní oprávneností požiadaviek na nárast cien zo strany dodávateľov energií. Tak, ako všade inde vo svete, národný regulátor nemôže toto celosvetové drastické zdraženie trhových cien komodít nijako výrazne eliminovať. Preto veľmi oceňujem, že sa na úrovni štátu podarilo prijať bezprecedentný sumár opatrení na ochranu domácností, ako aj množstva iných odberateľov.“ 

 

Prijaté opatrenia v energetike na Slovensku

„Z mimoriadnych opatrení v energetike by som pripomenul napríklad:

  • Memorandum so SE a.s. o predaji zlacnenej elektriny pre domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov, 
  • vytvorenie legislatívneho rámca na mimoriadne zásahy vlády SR do úrovne cien energií pre cieľové skupiny odberateľov, 
  • zastropovanie cien elektriny, plynu a tepla z CZT pre domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov, 
  • zastropovanie systémových a sieťových poplatkov v elektroenergetike pre všetky skupiny odberateľov, 
  • poskytovanie kompenzácií zo štátneho rozpočtu pre dotknutých dodávateľov a odberateľov, 
  • ako aj využitie možností regulačného rámca SR a EÚ na zmiernenie nárastov regulovaných cien energií.“

 

„Výsledkom je, že v SR sa nám podarilo unikátne eliminovať drastické dopady energetickej krízy na domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov energií v roku 2023.

Zostávajú, samozrejme, aj ďalšie témy na riešenie. Problém vidím v nedostatočnej pružnosti zmluvných cien elektriny a plynu pre odberateľov energií, najmä pre podnikateľské a nepodnikateľské subjekty, v kontexte klesajúcich trhových cien energií. Treba stransparentniť ponuky zmluvných cien elektriny a plynu a prenastaviť podmienky prihlásenia  sa do regulovanej dodávky elektriny a plynu, ako aj upraviť podmienky kompenzácií za dodávku elektriny a plynu na zohľadnenie nákupov elektriny a plynu pre nových zraniteľných odberateľov.“