28. 10. 2024

Predchádzajme vizuálnym nedostatkom fasády

Ing. Monika Štefancová, Objektová manažérka Baumit, spol. s r.o.

Fasáda je považovaná za čerešničku na torte, ktorá prichádza (zaslúžene) na záver celého procesu, ktorý môžeme zjednodušene nazvať „zatepľovanie“. Očakávania sú právom veľké: chceme, aby sa objekt ukázal v tom najlepšom svetle – v tej najkrajšej farbe, v tej najlepšej kondícii. Po demontáži lešenia investor, zhotoviteľ a aj okoloidúci dvíhajú hlavy, aby zhodnotili výsledok diela. Úlohou tohto článku je poukázať na individuálnu váhu estetických kritérií a potrebu zhodnúť sa na objektívnych parametroch, ktorým sa hodnotí kvalita fasády.

Najčastejšie sa vyskytujúcim vizuálnym nedostatkom je problém s rovinnosťou fasády po nanesení povrchovej úpravy. Nedostatočná rovinnosť sa prejavuje ako preliačina resp. „brucho“ na fasáde. Tento nedostatok je možné kvantifikovať na meracej late – na metrovej, ale niekedy sa používa aj dvojmetrová. Spornú rovinnosť pritom vidí aj laik – napríklad v detailoch, kde sa stretávajú priemyselne vyrábané prvky fasády so zateplením. Neúprosne presná geometria balkónových výplní alebo oplechovania veľmi rýchlo odhalí nedostatky fasády. Nepresne osadené rohové profily „tancujú“ v nároží objektu a aj styk dvoch farieb vo vnútornom rohu sa môže nepekne „zavlniť“, ak izolačné dosky neboli lepené s dostatočnou presnosťou. Čomu teda venovať pozornosť, aby sme mali „nakročené“ k dobrému výsledku?

1 (2)

Styk dvoch farieb vo vnútornom rohu

Technické požiadavky na rovinnosť podkladu

Celková rovinnosť fasády súvisí s rovinnosťou podkladu, t.j. muriva alebo nosnej stenovej konštrukcie. Rovinnosť podkladu je jednotne posudzovaná pre rekonštrukcie (napríklad obnovované bytové domy) ako aj novostavby (v súčasnosti sú napríklad časté monolitické železobetónové stenové sústavy). Dá sa očakávať, že rekonštruované objekty sú na tom horšie – bytové domy naozaj vykazujú extrémne problémy s rovinnosťou, čo preukazuje olovnica v nároží alebo natiahnutá meracia šnúra v ploche fasády. Pozornosť je však potrebné venovať aj novostavbám – posunuté stenové debnenie nezriedka zhorší východiskovú situáciu pre fasádnikov a zateplenie. Norma STN 73 2901: 2023  Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS) stanovuje požiadavky na miestne odchýlky v rovinnosti podkladu nasledovne: ak je ETICS upevňovaný na stenu pomocou lepenia a kotvenia (na základe statického výpočtu), maximálna hodnota miestnej odchýlky rovinnosti je 20 mm/m. Potrebná je však aj kontrola celkovej rovinnosti fasády pomocou olovníc a laserových zariadení, ak má fasáda vo finále dopadnúť dobre. Pokiaľ je podklad výrazne krivý, v praxi sa najčastejšie pristupuje k tomu, že sa používajú tepelnoizolačné dosky rôznej hrúbky. Samozrejme, takýto postup je náročný na logistiku, spracovateľské skúsenosti aj precíznosť zhotoviteľa.  Je dôležité upozorniť na nasledujúcu skutočnosť: kvalita nalepenia tepelnoizolačných dosiek z hľadiska rovinnosti má podstatný vplyv na rovinnosť celej fasády! Následne realizované vrstvy ETICS dokážu nedostatky pri lepení izolačných dosiek korigovať len čiastočne. Preto kontrolujte kvalitu realizácie pri lepení izolantu!

3 (1)

Nerovnosť fasády pri výplni balkóna

5 (1)

Odklon od zvislice v nároží objektu

 

Technické požiadavky na rovinnosť armovacej vrstvy

Po nalepení a prikotvení izolačných dosiek prichádza na rad armovacia vrstva, t.j. vrstva cementového lepidla s vložením sklotextilnej mriežky. Rovinnosť tejto vrstvy má vzťah k celkovej rovinnosti fasády, ale súvisí najmä s rovinnosťou povrchovej úpravy, vrátane jej vzhľadových vlastností. Spracovateľská norma pre zatepľovanie nám opäť ponúka jednoduchý návod, ako hodnotiť rovinnosť armovacej vrstvy: „Hodnota odchýlky na dĺžke jedného metra nesmie prevyšovať hodnotu zodpovedajúcu veľkosti maximálneho zrna plniva v omietke so zvýšením o 0,5 mm.“ Ak teda na stavbe bude použitá povrchová úprava so zrnitosťou 1,5 mm, potom normová tolerancia pre zhotoviteľa sú 2 mm na meracej late 1 m. Ak bola dosiahnutá takáto kvalita armovacej vrstvy, z hľadiska normy zhotoviteľ odviedol dobrú prácu a nie je mu čo vyčítať. Zo skúseností však vieme, že prax prináša tvrdšie kritériá pre rovinnosť fasády, a to najmä v podobe merania rovinnosti latou o väčšej dĺžke (najčastejšie 2 m). Toto možno považovať za konanie, ktoré je v prospech kvality fasády, a teda aj investora. Aj mnohé spracovateľské firmy v rámci interných kvalitatívnych procesov používajú dlhšiu meraciu latu. V záujme čo najlepšieho výsledku však odporúčame dodržiavať aj rady výrobcu ETICS, ktoré sú podporené dlhoročnými skúsenosťami a množstvom realizácií: používajte väčšiu zrnitosť povrchových úprav. Napríklad na fasádu s minerálnymi izolačnými doskami odporúčame zrnitosť prefarbenej omietky min. 2 mm. Táto zrnitosť vedie ku vyššej tolerancii pre rovinnosť armovacej vrstvy a tiež je „viac zhovievavá“ pri bočnom oslnení fasády. Platí tu nasledovné: čím jemnejšie zrno v omietke chcem mať, tým precíznejšia realizácia zateplenia musí byť! Mnohé realizácie však prebiehajú v nie celkom optimálnych podmienkach: tlak na rýchlosť realizácie, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, nedostatočné vykonávanie kontrolných činností. Ak sa zateplenie rodí v takýchto podmienkach, je vhodnejšie zvoliť väčšiu zrnitosť povrchovej úpravy, t.j. 2 mm alebo 3 mm, resp. niektorú z hrubozrnných kreatívnych povrchových úprav.

2 (1)

Zalomenie soklového profilu

4 (1)

Nerovnosť na 2 m meracej late

Krása je v oku toho, kto sa pozerá

Čo má tento výrok spoločné so zatepľovaním? Už Shakespeare upozorňoval na to, že hodnotenie krásy je subjektívny a neprenosný vnem. Čo je pre niekoho akceptovateľné, iný môže považovať za nedokonalé. A práve k tomuto často dochádza pri subjektívnom hodnotení vizuálnych vlastností fasády: je fasáda dostatočne rovná? Je štruktúra absolútne rovnaká v celej ploche fasády? Pôsobí fasáda ako jednoliaty, celistvý a priemyselne vyrobený produkt? Dva odstavce vyššie uvádzajú objektívne a merateľné parametre fasády, ktoré je potrebné a nutné kontrolovať počas realizácie ETICS. Napriek tomu niekedy dochádza k rušivým momentom pri preberaní fasády, kedy sú v časovo obmedzenej dobe (10 – 15 minút) pri bočnom oslnení fasády viditeľné stopy manuálnej realizácie vrstiev kontaktného zateplenia. Ide o dočasný stav, ktorý pri zmene svetelných podmienok úplne zaniká a neruší estetickú úroveň fasády. Namietané vizuálne nedostatky majú charakter lokálnych tieňov, ktoré poukazujú na ručnú a individuálnu realizáciu pracovníkov na lešení. Schopnosť remeselného spracovania povrchovej úpravy patrí do manuálnych zručností fasádnikov. Tí sú upozorňovaní na nutnosť „zladenia rukopisu na fasáde“ a tiež na základné zásady spracovania povrchovej úpravy. Zo strany výrobcu je poskytované poradenstvo, aby sa používali fasádne siete, aby bol použitý vhodný základný náter pod omietku, aby sa práce na vizuálne ucelenej ploche realizovali v jednom pracovnom kroku. Aj pri najväčšej snahe však nie je možné vyhotoviť povrchovú úpravu ako prefabrikovaný a dielensky vyrobený výrobok! Ak sú normové požiadavky počas realizácie dodržané a „nedokonalosti“ fasády sú časovo obmedzené, je korektné posudzovať vzhľad fasády v celom kontexte. Realizácia zateplenia je kombináciou jednotlivých komponentov ETICS – používajú sa tu mokré procesy a manuálne zručnosti pracovných partií aj jednotlivých fasádnikov – ich „rukopis“ nie je možné v stavebnej výrobe eliminovať. Estetické nedostatky nie sú funkčnými vadami fasády. Estetické kritériá majú individuálnu váhu pri posudzovaní, na druhej strane – ich zohľadnením možno prispieť k čo najvyššej kvalite realizovaného diela.

Očakávať krásu znamená dodržiavať kvalitu

Z horeuvedeného textu je zrejmé, že existuje príčinná súvislosť medzi dodržiavaním kvality a tým, čo voláme „krásna fasáda“. Tých krásnych fasád je neúrekom a napriek kritikom možno konštatovať, že väčšina fasád „vypáli“ dobre. Znesú aj tie najtvrdšie podmienky hodnotenia. Výzvou je najmä zvládnutie technologických operácií, na ktoré máme dosah a ktoré sa najvýraznejšou mierou podieľajú na vzhľade fasády. Odporúčania z pozície výrobcu ETICS môžeme zhrnúť do nasledovných bodov:

 

  • Dôsledné vykonávanie kontrolných činností v jednotlivých etapách realizácie ETICS
  • Dôsledne kontrolovať rovinnosť podkladu a zvoliť  vhodný postup nápravy (ak je potrebná)
  • Do stavebného denníka zaznamenávať všetky zistenia, ktoré sú odchýlkou od optimálneho stavu
  • Neustále upozorňovať na zistené nezhody pri meraní rovinnosti armovacej vrstvy 
  • Vyspravenie (ak je potrebné) armovacej vrstvy s ohľadom na jej normou požadované hrúbky
  • Pri realizácii vyrovnávacej a armovacej vrstvy na doskách z minerálnej vlny neustále dbať na rovinnosť a kontrolovať ju
  • Na rovnomernú distribúciu lepiacej zmesi odporúčame použitie zubového hladítka
  • Práce realizovať vo vhodných teplotných podmienkach (pri vysokých teplotách sa zhoršuje spracovateľnosť materiálu)
  • Vyhotovenie armovacej vrstvy má určujúci charakter pre realizáciu povrchovej úpravy
  • Zvoliť vhodnú (odporúčanú) zrnitosť, prípadne štruktúru, povrchovej úpravy
  • Udržiavať konštruktívnu komunikáciu v záujme dosiahnutia dobrého výsledku a peknej fasády